2024 YKS Sayacı - YKS'ye Kaç Gün Kaldı?

YKS kaç gün kaldı sorusu, üniversiteye geçiş yapmak isteyen öğrenciler tarafından oldukça merak edilmektedir. Özellikle YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) müfredatındaki konularda eksiği bulunan öğrenciler, tüm konuları yetiştirebilmek için süre kontrolü yaparak ders çalışmaktadır.

0Gün
0Saat
0Dakika
0Saniye

YKS Nedir?

YKS, Yükseköğretim Kurumları Sınavı anlamına gelmektedir. YKS 3 ana sınav TYT, AYT ve YDT'den oluşmaktadır. 

 1. TYT (Temel Yeterlilik Testi) : Tüm adayların girmesi gereken sınav olup TYT sınavı Türçe, Matematik, Biyoloji, Fizik, Kimya, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerini içermektedir.
 2. AYT (Alan Yeterlilik Testleri) : Üniversiteye giriş sınavının ikinci aşaması olup sayısal, sözel ve eşit ağırlık alanlarından hangisini tercih ettiyseniz ona göre sınava gireceğiniz derslere karar verebilirsiniz. 
  Üniversitede Sayısal bölümlere başvuracak öğrenciler genel olarak Matematik ve Fen Bilimleri derslerinin testlerini çözmektedir.
  Üniversitede Sözel bölümlere başvuracak öğrenciler genel olarak Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler-1 ve Sosyal Bilimler-2 derslerinin testlerini çözmektedir.
  Üniversitede Eşit ağırlık bölümlerine başvuracak öğrenciler ise genel olarak Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler-1 ve Matematik derslerinin testlerini çözmektedir.
 3. YDT (Yabancı Dil Testi) : YDT, "Yabancı Dil Testi" anlamına gelmekte olup dil yeterliliğini ölçmek amacıyla yapılmaktadır. Üniversitelerin yabancı dil bölümlerinde ve bazı sayısal, sözel, eşit ağırlık bölümlerinde yabancı dil yeterliliği gerekmektedir. Programınız dil yeterliliği gereksinimi duyuyorsa girmeniz gerekmektedir. YDT birçok dilde yapılmakta olup sınava giren öğrencinin dil bigisi, kelime bilgisi ve anlama beceleri gibi birçok konu ölçülmektedir.

2024 YKS Ne Zaman?

YKS yukarıda belirttiğimiz gibi 3 oturumdan oluşmaktadır.

2024 YKS 1. Oturum TYT Ne Zaman?

1. Oturum: TYT (Temel Yeterlilik Testi)

 • Tarih: 8 Haziran 2024, Cumartesi
 • Başlangıç Saati: 10:15
 • Süre: 165 dakika

Bu oturumda toplam 120 soru bulunmaktadır.

2024 YKS 2. Oturum AYT Ne Zaman?

2. Oturum: AYT (Alan Yeterlilik Testi)

 • Tarih: 9 Haziran 2024, Pazar
 • Başlangıç Saati: 10:15
 • Süre: 180 dakika

Bu oturumda toplam 160 soru bulunmaktadır.

2024 YKS 3. Oturum YDT Ne Zaman?

3. Oturum: YDT (Yabancı Dil Testi)

 • Tarih: 9 Haziran 2024, Pazar
 • Başlangıç Saati: 15:45
 • Süre: 120 dakika

Bu oturumda toplam 80 soru bulunmaktadır.