Mil Hesaplama

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere gibi ülkelerde mesafe ölçüm birimi olarak kilometre yerine mil kullanılmaktadır. Bu yazımızda kilometreyi mile ya da tam tersi mil ile hesaplanmış mesafeleri kilometreye çevirebilirsiniz.

İŞLEM:
UZUNLUK:

Mil Nedir?

ABD ve İngiltere ölçü birimleri diğer ülkelere göre farklılık göstermektedir. Bunlardan birisi mil ölçü birimidir. Hala kullanılmakta olan bu ölçü birimi ile uzunluk ölçümü yapılmakta olup kara mili ve deniz mili olarak iki farklı şekilde hesaplanmaktadır. Türkiye ve birçok ülkede resmi olarak kilometre kullanılmaktadır. Bu ülkelerdeki uzunlukları, bizim ülkemizdeki ölçü birimine çevirmek için mil-kilometre çevirisi yapmanız gerekmektedir.

Mil Nasıl Hesaplanır?

Mil hesaplama işlemi iki farklı yol ile yapılabilir. Yukarıdaki mil hesaplama aracına gerekli değerleri yazarak hesapla butonuna basmanız yeterlidir. Ya da mil hesaplama formülünü kullanarak hesaplama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Mil Hesaplama Formülü
Mili kilometreye çevirme formülü : Mil*1,609344
Kilometreyi mile çevirme formülü : Kilometre/1,609344

1 Mil Kaç Km?

1 Kara mili 1,609344 km'ye eşittir. 1 Deniz mili 1,85200 km'ye eşittir

Mil Nerelerde Kullanılır?

Mil kara ve deniz mili olarak iki farklı şekilde kullanılmaktadır. Havacılık ve denizcilikte sıklıkla duyulan bu terim özel bir ölçü birimidir. Deniz mili, denizde, kara mili karadaki iki nokta arasında uzaklığı ifade eder.

İlgili hesaplama araçları