Desi Hesaplama

Desi hesaplama işlemi kargo gönderimi yapan kişiler tarafından oldukça sık kullanılmaktadır. Desi hesaplaması yapacağınız ürünün en, boy ve yüksekliğini ölçtükten sonra ilgili alanlara girerek hesapla butonuna basınız.

EN:
BOY:
YÜKSEKLİK:

Desi Nedir?

Desi, kargo gönderimi yapan kişiler tarafından sıklılıkla kullanılan terimlerden birisidir. Desi, örnek olarak bir kolinin hacmi hesaplanır. Bu hesaplama sonucunda kolinin kargo fiyatı belirlenir.

Desi Nasıl Hesaplanır?

Desi hesaplama aracımızı kullanarak kargolarınızın desisini kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Ya da aşağıdaki desi formülünü kullanarak hesaplayabilirsiniz. Desi hesaplamak için kargonuza ait en, boy ve yükseklik bilgisi gerekmektedir.

Desi Hesaplama Formülü

Desi hesaplama formülü : ( En x Boy x Yükseklik) / 3.000
Kısacası en, boy ve yükselik birbiriyle çarpılır ve sonrasında 3.000'e bölünür. Çıkan sonuç ürünün desisini vermektedir.

Kargo Desi Hesaplama

Örneğin, bir kolinizi göndereceğinizi düşünelim. Kargo firmasına gittiğiniz zaman standart ağırlıklardaysa desi hesabı ile kargonuz yukarıdaki şekilde hesaplanır. Dolayısıyla desi hesaplama aracını kullanarak sonuca ulaşabilirsiniz. Ancak normalden daha ağırsa kargo fiyatıda buna göre değişebilmektedir.

0 Desi Ne Demek?

0 desi, çok küçük ürünleri gönderirken fiyatlandırılan desi boyutudur. Örneğin cep telefonu, kimlik vb. şeyleri gönderdiğinizde en uygun fiyattan hesaplanır. Bu tarz ürünlerin kutusunuda küçük boyutta tercih etmeniz desinin daha az olması ve fiyatının uygun olmasını sağlayacaktır.

1 Desi Kaç Kilo?

1 desi ağırlığı 0.0001 kg'a denk gelmektedir.