İndirim hesaplama

İndirim hesaplama, iskonto hesaplama işlemlerini pratik bir şekilde aşağıdaki aracı kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. İndirim hesaplamanın 3 farklı hesaplama türü bulunmaktadır. İstediğiniz işlem türü, fiyat ve indirim oranı alanlarını doldurarak hesaplamalarınızı yapabilirsiniz.

İŞLEM :
İNDİRİMLİ FİYAT :
İNDİRİM ORANI (%) :

İndirim Nedir?

İndirim, bir mal veya hizmetin satış fiyatı üzerinden belli oranda yapılan düşüş yada aşağı çekme olarak ifade edilir. İndirim; bir ürünün satış fiyatındaki aşağı yönlü düşüşü ifade etmektedir. Örneğin mal, hizmet vb. bir ürün satın alırken %50 indirim kampanyası varsa, normal satış fiyatının yarısına satılacaktır.

İndirim Oranı Nasıl Hesaplanır?

İndirim oranı hesaplamak istiyorsanız en pratik şekilde yukarıdaki hesap robotu ile yapabilirsiniz. İşlem türü olarak, normal fiyattan indirim oranını hesapla seçeneğini seçmelisiniz. Ardından fiyat ve kısmını doldurarak hesapla butonuna basınız. İndirim oranı formülü ile hesaplama işlemi yapmak istiyorsanız aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz. İndirim oranı formülü ile, iskonto oranı formülü aynı şeyi ifade etmektedir, bir sonraki yazıda daha detaylı açıklanmıştır.
İskonto Oranı (%) = ((Normal Fiyat - İskontolu Fiyat) / Normal Fiyat) x 100

İskonto Hesaplama

Sık sık duyduğumuz ve karşılaştığımız kelimelerden birisi olan iskonto aslında indirim kelimesinin eş anlamlısıdır. Yani %50 indirim, %50 iskonto ile aynı anlamı ifade eder. İndirim kelimesini kullanmakla, iskonto kelimesini kullanmak arasında anlam ve hesaplama bakımından hiçbir farklılık bulunmamaktadır. Dolayısıyla iskonto hesaplama için yukarıdaki indirim hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Bu iki kelime arasındaki fark sektörel olarak kullanımdan kaynaklanmaktadır. Örneğin indirim çok genel bir kelime olup her alanda kullanılırken iskonto, bankacılık ve finans alanındaki indirim (fiyat düşürme) durumlarında daha sık kullanılmaktadır.

İskontosuz, İndirimsiz Fiyat Hesaplama

İskontosuz yani indirimsiz fiyat hesaplama için yukarıdaki aracımızı ya da formülü kullanarak hesaplama yapabilirsiniz. Aracımızı kullanarak hesaplamak için, işlem türü olarak indirimli fiyattan normal fiyatı hesapla seçeneğini seçiniz. Ardından fiyat bilgisi girerek hesapla butonuna tıklayınız. Formül ile iskontosuz fiyat hesaplamak istiyorsanız aşağıda işleme göz atabilirsiniz.
Normal Fiyat = (İndirimli Fiyat x 100 / (100 - İndirim Oranı))

İlgili hesaplama araçları