KDV Hesaplama

KDV hesaplama aracı ile %1 KDV, %10 KDV, %20 KDV KDV ve diğer oranları kolayca hesaplayabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz hesaplama türünü seçerek, KDV dahil hesaplama ya da KDV hariç hesaplama yapabilirsiniz.

İŞLEM :
TUTAR :
KDV ORANI :
DİĞER ORAN :

KDV Nedir?

KDV diğer adıyla Katma Değer Vergisi, tüketim vergisi niteliğinde olup harcamalarımız üzerinden alınan bir vergi türüdür. En basit anlatımıyla bir mal veya hizmeti alan kişinin, satan kişiye ödediği vergi türüdür. Elbette satıcıda satmış olduğu mal ve hizmet için aldığı KDV’yi devlete öder. KDV’nin bir tüketim vergisi olduğunu söylemiştik. Tükettiğimiz ürün ve hizmetlerin hepsi aynı oranda Katma Değer Vergisi’ne tabii değildir. 2023 yılında yapılan son değişiklikler ile birlikte ürün ve hizmetin niteliğine göre hesaplanacak KDV oranları %1, %10 ve %20 arasında değişmektedir.

KDV Nasıl Hesaplanır?

KDV hesaplama aracımızda görebileceğiniz gibi, KDV hesaplaması iki şekilde yapılmaktadır. İlki KDV dahil fiyattan KDV hariç fiyat hesaplamak, ikincisi ise KDV hariç fiyattan, KDV dahil fiyat hesaplamaktır. Bu iki yönteminde formülü farklıdır. Yukarıdaki hesaplama robotunu kullanmak yerine formülü öğrenerek hesaplama yapmak istiyorsanız aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz.

KDV Dahil Hesaplama

KDV dahil hesaplama, bir hizmet ya da ürünün KDV’siz fiyatına KDV eklemeyi ifade etmektedir. Örneğin 1000 TL’lik bir ürün, hizmet alımı yapacağımızı düşürsek ve KDV oranlarından %20’ye tabiyse ürün fiyatı + %20 KDV oranı = KDV dahil fiyatıdır. Bunu formül haline getirirsek KDV dahil fiyat 1000 x (1+20/100) şeklinde ifade edilebilebilir. Bu durumda fiyat 1000 x 1,20 = 1.200 TL’dir.

KDV Hariç Hesaplama

KDV hariç hesaplama, bir ürün ya da hizmetin KDV dahil fiyatından KDV’siz fiyatını bulma işlemidir. Örneğin KDV dahil fiyatı 1.200 TL olan bir ürün ya da hizmetin, KDV oranı %20 olduğunu düşünürsek 1200 / (1+20/100) şeklinde hesaplanmaktadır. Bu durumda KDV hariç hesaplama yaptığımızda fiyat 1.200 / 1,20 = 1.000 TL olarak çıkmaktadır.

İlgili hesaplama araçları