Yaş hesaplama

Kaç yaşında olduğunuzu hesaplamak için, aşağıdaki araca doğum tarihinizi giriniz ve hesapla butonuna tıklayınız.

GÜN :
AY :
YIL :

Yaş Nedir?

Yaş, canlıların yaşam süresini hesaplamak için kullanılan zamanı ifade etmektedir. Yıl birimi ile ölçülmekte olup, doğduğumuz tarihten yaşadığımız süreye kadar geçen yıl miktarı ile tanımlanmaktadır.

Yaş Nasıl Hesaplanır?

Aslında kaç yaşında olduğunuzu hiçbir araç gerekmeksizin çok kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda birden fazla kişiyle birlikte yaş hesaplaması yaptığınızda kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Örneğin 01.01.2000 tarihinde doğan bir kişi, 01.06.2023 tarihinde 23 yıl birimi geçtiğinden dolayı 23 yaşındadır. Ocak 1’den sonraki günleri 24 yaşı için almaktadır. 2024 yılının ilk gününde 24 yaşında yani 24 yaşını doldurmuş olacaktır. Kısacası yaşınız sorulduğunda gireceğiniz yaş değil, doldurduğunuz yaşınızı söylemelisiniz.

Kaç Yaşındayım?

Yukarıda anlattığımız yöntemle yaşım kaç ya da kaç yaşındayım gibi sorulara cevap bulabilirsiniz. Kafa karışıklığı yaşıyorsanız ve yaş hesaplama konusunda hata yaptığınızı düşünüyorsanız, yaş hesaplama aracımızı kullanarak doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

Doğum Günüme Kaç Gün Kaldı?

Benim doğum günüme kaç gün kaldı diye düşünen birçok kişi tarihte hata yapmamak için doğum günü hesaplama aracımızı kullanmaktadır. Çok basit bir şekilde doğum gününüzü yukarıdaki araçtan hesaplayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey, hesaplama aracına doğum tarihinizi girip hesapla butonuna tıklamanızdır.

Ehliyet Yaş Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ehliyet yaşı, almak istediğiniz ehliyet sınıfına göre değişiklik göstermektedir. 16 yaş ve üstü A1 motosiklet, 18 yaş ve üstü kişiler B sınıfı otomobil ehliyeti almak için başvuru yapabilir.