İşsizlik Maaşı Hesaplama

İşsizlik maaşı hesaplama işlemleri, işten ayrılan ya da ayrılmak üzere olan kişiler için oldukça önem arz etmektedir. İşsizlik maaşından yalnızca sigortalı işte çalışan ve belirli koşulları yerine getiren kişiler yararlanabilir. İşsizlik maaşının ne kadar ödeneceğini hesaplamak için aşağıdaki hesaplama robotunu kullanabilirsiniz.

SON 3 YILDAKİ PRİM GÜN SAYISI
GÜN SAYISI :
SON 3 YILDAKİ PRİM GÜN SAYISI
1.AY BRÜT MAAŞ :
1.AY DİĞER :
2.AY BRÜT MAAŞ :
2.AY DİĞER :
3.AY BRÜT MAAŞ :
3.AY DİĞER :
4.AY BRÜT MAAŞ :
4.AY DİĞER :

İşsizlik Maaşı Nedir?

İşsizlik maaşı; sigortalı olarak çalışan ve daha sonra işsiz kalan kişilere işsiz kaldıkları dönemde bir süreliğine verilen ödenektedir. Bu ödenekten yararlanmak için kanunen belirlenen şartlara uymanız ve başvuru yapmanız gerekmektedir.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşı ücreti kişiden kişiye göre değişmekte olup en düşük 5 bin 324 TL ile en yüksek 10 bin 650 TL arasındadır.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşı, işsizlik ödeneği almak için işten ayrıldıktan sonra ki 30 gün içerisinde başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuruları İŞKUR birimi ya da İŞKUR web sitesi üzerinden yapabiliyorsunuz. Başvurunuz sonuçlandığında işsizlik ödeneği, PTT hesabınıza yatmaktadır. Başvuru süresi 30 gün olsada, süresi geçen kişiler İŞKUR'a giderek konuyla ilgili daha detaylı bilgi alabilirler.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı almak için, işten ayrıldıktan sonraki 30 gün içerisinde işsizlik ödeneği başvurusunu yapmanız gerekmektedir. Başvurular İŞKUR’a yapılmakta olup en yakın İŞKUR birimlerinden ya da online olarak İŞKUR’un sitesinden yapabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Nereden Alınır?

Başvuru sonucunda işsizlik maaşı almayı hakeden kişiler her ay ödeme almaktadır. Ödemeler PTT tarafından yapılmaktadır.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır?

Sigortalı olarak çalışan kişilerin hizmet akdinin feshinden önceki 3 yıl içinde çalıştığı gün sayısına göre alacağı işsizlik maaşı süresi hesaplanmaktadır. İşsizlik ödeneği aşağıdaki sürelere göre verilmektedir.
600 gün çalışıldığında 180 gün,
900 gün çalışıldığında 240 gün,
1080 gün çalışıldığında 300 gün işsizlik ödeneği alabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir?

Kendi isteğinizle ve kendi kusurunuz nedeniyle işten çıkarılmamış olmanız gerekmektedir.
İkinci olarak, hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün boyunca hizmet akdine tabi olmalısınız.
Üçüncü olarak, hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içerisinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmanız gerekmektedir.
Dördüncü olarak, hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da internet sitesi üzerinden başvuru yapmalısınız.

İşsizlik Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

İşsizlik maaşı aldığınız dönemde, İŞKUR sizin tekrar iş hayatına atılabilmeniz için yardımcı olmaktadır. Hem işsizlik ödeneği alırsınız ve aynı zamanda iş arayan birey olduğunuz için İŞKUR size uygun meslekler teklif eder.
İŞKUR iş teklif ettiğinde daha önce çalıştığınız işteki ücret, çalışma koşulları ve adresinize yakın olması durumunda haklı bir neden olmadan işi reddederseniz işsizlik ödeneğiniz kesilir.
Yaşlılık aylığı almaya başladığınızda, işsizlik maaşınız kesilir.
İşsizlik ödeneği aldığınız dönemde kayıt dışı çalıştığınız tespit edilirse, işsizlik ödeneğiniz kesilir.
İŞKUR bireylerin iş hayatına atılması için meslek edinmeniz, kendinizi geliştirmeniz ya da herhangi bir işte yetiştirilmeniz için iş önerilerinde bulunmaktadır. İşsizlik maaşı aldığınız dönemde size uygun olan işleri haklı bir nedeniniz olmaksızın reddedemezsiniz.
İŞKUR tarafından önerilen ve kabul ettiğiniz işi haklı bir neden göstermeden bırakamazsınız.
İŞKUR tarafından size ulaşıldığında zamanında çağrılara dönüş yapmalı ve sizden istenilen evrakları belirtilen süre içerisinde vermediğiniz durumlarda işsizlik maaşınız kesilmektedir.
Ancak yukarıdaki hallederde işsizlik ödeneğinizin kesilmesi durumunda, kurallar tekrar yerine getirilirse işsizlik maaşı tekrardan başlatılabilir. Bu durum için İŞKUR’a müracaat ederek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İşsizlik Ödeneği Nedir?

İşsizlik ödeneği, sigortalı olarak çalıştığınız ve işsiz kaldığınız durumda gerekli şartları taşıyorsanız devlet tarafından size yapılan maddi yardımdır. Bu yardımdan yararlanmak için gerekli şartları taşımanız gerekmektedir. İşsizlik ödeneği diğer adıyla İşsizlik maaşı demektir.

İşsizlik Maaşı Kaç Defa Alınabilir?

İşsizlik maaşı birden fazla kez alınabilir. Ancak birden fazla defa alındığında şartlar değişmektedir. Daha detaylı bilgi için kuruma müracaat edebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Sorgulama

İşsizlik maaşınızı sorgulamak için E-devet'e girmeniz gerekmektedir. E-devlet üzerinden arama kısmına "İşsizlik Ödeneği" yazarak sorgulama yapabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı İlk Ödeme Ne Zaman Alınır?

İşsizlik maaşı aylık olarak yapılmaktadır. Ödeneği almaya hak kazandığınız ayın sonunda alınmaktadır. Daha detaylı bilgi için İŞKUR ile iletişime geçebilirsiniz.

En Düşük İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

2023 yılı Haziran-Aralık ayları için en düşük işsizlik maaşı 5 bin 324 TL'dir.

İşsizlik Ödeneği İle İşsizlik Maaşı Aynı Mı?

Evet işsizlik ödeneği, işsizlik maaşı ile aynı şeyi ifade etmektedir.

İlgili hesaplama araçları