Ticari Kredi Hesaplama

Ticari kredi hesaplama 2024 yılında kredilerden yararlanmak isteyenler için pratik hesaplama aracıdır. Çekmek istediğiniz ticari krediyle ilgili detaylı bilgi öğrenmek için kredi tutarı, vade (ay), faiz oranı (%) bilgilerini ilgili alanlara doldurarak hesapla butonuna basınız.

KREDİ TUTARI:
VADE:
FAİZ ORANI:

Ticari Kredi Nedir?

Bankaların kişilere sunduğu hizmetler genel anlamda iki farklı şekilde incelenir. Bunlardan birisi bireysel hizmetler diğeri de ticari hizmetlerdir.

Ticari hizmetler içerisinde kredi, kredi kartı, fon, mevduat gibi birçok şey bulunmaktadır. Bu seçenekler arasında en çok tercih edilenlerden birisi ticari kredi hizmetleridir.

Bankalar ticari kredileri işletme sahiplerine, işletmeleri için kullanmak amacıyla verilmektedir. Ticari kredilerden, şahıs şirketleri ve limited şirketler gibi birçok şirket türü yararlanabilmektedir.

Ticari Kredi Alma Şartları

Ticari kredi hesaplama işlemi yapmak istiyorsanız çekmek istediğiniz kredi tutarı, kredi faizi ve kredi vadesini yukarıdaki alana girmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri kullanarak hesaplama yaptığınızda çekilen krediyi toplamda ne kadar ödemeniz gerektiğini kolayca görme imkânı bulabilirsiniz.

Ticari kredi almak için ticari işletmelerin yerine getirmeleri gereken birtakım şartlar bulunur. Bu şartlar hakkında kısaca şunlara değinmek mümkün olur:

  • Ticari krediler, ticaret faaliyetinde bulunan ve bu alanda gerekli olan tüm belgeleri olan kişiler tarafından talep edilebilir.
  • Ticari kredi kullanabilmek için aktif durumda bir şirketiniz olması gerekir. (Yeni açılmış olabilir.)
  • Bankalara işletmenizin dönemsel raporuna göre başvurmalısınız.
  • Bu kredi işlemi sırasında banka işletmenin geçmiş çek ve kredi ödemelerine bakmaktadır.
  • Şirketinizin kredibilitesi, dönemsel beyanname, bilanço ve benzeri raporlara göre hesaplanarak belirlenmektedir.

Eğer işletmenizin çek ya da kredi sorunları varsa ya da bankalarla sorun yaşamışsanız kredi almakta zorlanabilirsiniz. Bu gibi durumlarda güvenilir firmalardan danışmanlık alabilirsiniz.

Ticari Kredi Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Ticari kredi başvurusu bankadan bankaya göre değişmektedir. Bazı bankalar birçok evrak isteyebilirken, bazı bankalar internet bankacılığı üzerinden yardımcı olmaktadır.

Devlet bankaları için, şubeye giderek ticari kredi başvurusu yapmanız daha doğru olacaktır. Genelde devlet bankaları bilanço, beyannameler, faaliyet belgesi, noter onaylı imza sirküleri, varsa ortaklık sözleşmesi, vergi levhası, oda kayıt belgesi gibi birçok belge talep edebilir.

En doğru bilgiyi ilgili bankanın şubesine giderek istenilen belgeleri öğrenmeniz ve bu doğrultuda hazırlamanızdır. Ticari hesap açılışı yapıldıktan sonra, birçok banka için belirli tutara kadar mobil bankacılık üzerinden ticari kredi başvurusu yapılabilmektedir. Bankanın belirlemiş olduğu miktarın üzerinde bir krediden yararlanmak isteyen kişilerin şubelere giderek başvuru yapması gerekir.