Kredi Erken Kapatma Cezası Hesaplama

Kredi erken kapatma cezası hesaplama robotu üzerinden ilgili bilgileri girerek çektiğiniz krediyi erken ödediğiniz taktirde ne kadar ceza ile karşılaşacağınızı öğrenebilirsiniz.

TUTAR:
KALAN VADE:

Kredi Erken Kapatma Cezası Nedir?

Kredi erken kapama işlemi çekmiş olduğunuz krediyi planlanmış olan tarihten önce kapatmanız anlamına gelir. Kredi alırken bankalar sizlere belirli bir vade boyunca ödeme seçeneği sunar. Böylelikle taksitleri belirlenmiş ve belli bir sürede ödenmesi gereken kredi çekme imkanı sunulur. Vade sonunda borcunuz taksitler ödendiği takdirde tamamen kapatılmış olur. Bununla birlikte borcunuzu vadesinden önce kapatarak daha kolay şekilde bu borçtan kurtulabilirsiniz. Ancak erken ödeme konusunda bankalar birtakım ceza uygulayabilirler. Özellikle bu durum konut kredilerinde de geçerlidir.

Krediyi Erken Kapatma Cezası Ne Kadar?

Kredi erken kapatma hesaplama konusunda belirli kriterleri dikkate almak gerekir. Bu cezanın ne kadar olduğunu önceden tahmin etmek mümkün olmayabilir. Aynı zamanda çekilmemiş bir kredi için erken kapatma cezası hesaplamak da kolay değildir. Bu durum bankadan bankaya değişebilmektedir. Kredi erken kapama hesaplama işlemi yapılırken ise şu faktörlere dikkat edilir:

  • Kredi erken kapatma hesaplaması kalan ana para üzerinden gerçekleştirilir.
  • Kredinizin süre bitiminden ne kadar önce kapatırsanız o kadar az faiz ödemiş sayılırsınız.
  • Bununla birlikte konut kredisi erken kapama hesaplaması konusunda taşıt ve ihtiyaç kredileri gibi diğer kredilerden farklı bir ceza eklenmektedir.
  • Böyle durumlarda erken kapama hesaplama için online araçları kullanabilirsiniz.

Bu araçlar aracılığı ile daha kolay şekilde kredinize uygulanabilecek cezayı hesaplayabilirsiniz. Erken ödeme tazminatları belirli kriterlere göre belirlenir. Örneğin tüketici tarafından eğer konut finansmanı kuruluşuna bir erken ödeme yapılacaksa bu 36 ayı aşmayan kredilerde %1 olarak uygulanmaktadır. Kalan vade 36 ayı aşan kredilerde ise %2 şeklinde uygulanır.

Kredi Borcunu Erken Ödemek Mantıklı Mı?

Erken kredi kapatmak birçok kişi için mantıklı olabilir. Özellikle son aylarda faiz oranları düştüğü için indirim miktarları da daha düşük olabilir. Krediyi erken kapatmak yerine elde edilen toplu parayı farklı yatırımlarda da değerlendirebilirsiniz. Finansal açıdan bu da farklı bir seçenektir.